کد موزیک

جنگ زرد در آزربایجان غربی

جنگ زرد در آزربایجان غربی

+0 Like

سه شنبه ۲۱ فوریه ۲۰۱۲

۰۲ اسفند ۱۳۹۰

در شرایطی كه مدت بسیار كوتاهی تا انتخابات دوره ای مجلس شورای اسلامی باقی مانده است بار دیگر مسئله ی ناسیونالیزم كُرد و رد پای هواداران گروهك های تروریستی در “منطقه ی غرب و جنوب آزربایجان جنوبی” بویژه در استان آزربایجان غربی رخ نمایی میكند. بی شك بحرانی كه محصول ماجراجویی نژادگرایانِ كُرد در جهت توسعه طلبی سرزمینی و رخنه به قلب میهنمان آزربایجان می باشد بحرانی عمیق و البته دارای ریشه های یكصد ساله می باشد.

اكراد كه در طول یكصد سال گذشته با استمداد از سیاست یكجانشین كردن عشایر در دوره ی رضا شاه، كوچ از مناطق شرقی تركیه ،فرار و كوچ اجباری از شمال عراق به تدریج دایره ی نفوذ خود را به شهرهای غرب و جنوب آزربایجان گسترش دادند

در شرایطی كه مدت بسیار كوتاهی تا انتخابات دوره ای مجلس شورای اسلامی باقی مانده است بار دیگر مسئله ی ناسیونالیزم كُرد و رد پای هواداران گروهك های تروریستی در “منطقه ی غرب و جنوب آزربایجان جنوبی” بویژه در استان آزربایجان غربی رخ نمایی میكند. بی شك بحرانی كه محصول ماجراجویی نژادگرایانِ كُرد در جهت توسعه طلبی سرزمینی و رخنه به قلب میهنمان آزربایجان می باشد بحرانی عمیق و البته دارای ریشه های یكصد ساله می باشد.

اكراد كه در طول یكصد سال گذشته با استمداد از سیاست یكجانشین كردن عشایر در دوره ی رضا شاه، كوچ از مناطق شرقی تركیه ،فرار و كوچ اجباری از شمال عراق به تدریج دایره ی نفوذ خود را به شهرهای غرب و جنوب آزربایجان گسترش دادند و در مراتب بعدی با یاری شورشیان كُرد و دولتمردان و سرمایه دارانی كه دستی در تجارت مواد مخدر و قاچاق انسان دارند و نیز لابی نیرومند كُرد در ساختار سیاسی كشور های همسایه و حمایت دُوَل امپریالیست از تشكیل كشور كردستان بزرگی كه مناطق بسیار وسیعی از خاك سرزمینی آزربایجان را نیز در نظر گرفته است از حمایت همه جانبه ی رسانه ای نیز برخوردار می باشند.

در راستای این توسعه طلبی تعداد كانال های تلویزیونی كُرد كه در خدمت تبلیغات برای آماج شوم-شان است به سرعت افزایش یافته است و از سویی با توجه به اینكه مدیر موتور جستجوگر “گوگل”(امید كردستانی) خود یك كُرد اهل ایران است می توان دلایل موفقیت كردها در نبرد سایبری را دریافت به گونه ای كه در صورت جستجوی كلمه ی كردستان در فضای مجازی با نقشه ی سرزمینی خیالی روبرو می شوید كه تمامی جغرافیای تورك نشین استان آزربایجان غربی را در بر می گیرد. البته جا دارد تنبلی ما آزربایجانی ها در نبرد سایبری و عدم اهمیت دهی كافی به اینترنت به عنوان برترین رسانه ی قرن بیست و یكم و نداشتن استراتژی مدوّن برای نبرد سایبری نیز سخن به میان آید.

دیر زمانیست كه اكراد “جنگ سرد”ی برای تسخیر خاك آزربایجان بر علیه ملت،فرهنگ و تاریخ سرزمینمان آغاز كرده اند و در چارچوب ” دفاع سرد” در مقابل “تهدید زرد” هنوز پوسته ی نو رَسِ سیاسی حركت ملی آزربایجان قادر به ارائه ی تزهای دفاع بازدارنده نمی باشد و این “تهدید زرد” آنچنان كه به نظر میرسد و با ایجاد دولت مستقل كردستان در شمال عراق و قدرت یافتن نیروهای سیاسی كُرد در كشورهای سوریه و تركیه روز بروز گستاخ تر می نماید و رنج ها وآلامِ نسل كشی مردم بی گناه آزربایجان در آغاز قرن بیستم را متذكر می شود.

آنچه كه مسلم است فعالان حقوق مردم آزربایجان در مورد هجمه ی “دشمنِ زرد” هوشیاری لازم و نه كافی را از خود به منصه ی ظهور می رسانند لیكن هنوز لزوم نگارش و تدوینِ هر چه سریعترِ استراتژی “جنگ زرد” به درستی درك نشده است.برخی از شهرهای جنوبی استان آزربایجان غربی در نیمه ی اول قرن بیستم تبدیل به شهرهای كرد نشین شدند و در مرحله ی بعد كوچ های اكراد و همچنین بالا بودن نرخ زاد و ولد در میان اكراد و از سویی دیگر سیل مهاجرت تورك های آزربایجان به نقاط مركزی ترِ ایران، از شهرهای شمالی استان آزربایجان غربی تركیب جمعیتی منطقه را بر هم زده است. یكی از موارد قابل توجه در پردازشِ عمیق و بازخوانیِ موضوعِ “نبردِ زرد”، ظهورِ سیاستمداران و بروكراتهای كُرد با سمت های دولتی در شهرهای غرب و جنوب آزربایجان است.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و روی كار آمدن رژیمی با ایدئواوژیِ دینیِ شیعه در ایران با وجود عدم امكان دهی به گروه های قومی از مذاهب و فرقه های دینی غیر شیعه جهت حضور در ساختار قدرت در رژیم ایران حضور اكراد در این مناصب كمرنگ ماند لیكن سرازیری كردهای كوهستان نشین و جمعیت عشایری آنان از دهاتِ حومه یِ شهرهایِ تورك نشینِ غربِ آزربایجان و شهرهای كرد نشین جنوبِ آزربایجان به داخل آزربایجان شدت و سرعت بیشتری یافت.با اندك تاملی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سنوات گذشته در مناطق كردنشین، متوجه عدمِ رغبت كافیِ اكراد برای شركت درانتخابات دوره ای مجلس می شویم امّا در شهرهای تورك نشینی كه دارای اقلیت كرد نیز می باشند میزان شركتِ اكراد در انتخابات بسیار بالاتر از حدِ تصور می باشد. این میزان بالا دلیل بسیار ساده ای دارد و آن چیزی نیست به جز فرستادن نماینده ای كُرد از طیف ناسیونالیست های افراطی كُردی به مجلس نمایندگان ایران!

دلایل سیاسی این امر نیز به خودی خود مشخص می باشد و عبارتست از داشتن حق رای بیشتر در مجلس، ایجاد تسهیلاتی برای اكراد جهت كُردیزه كردن شهرهای غرب آزربایجان، ارائه ی تسهیلات بیشتر به اقلیت كٌردِ این شهرها و حمایت نامحسوس و غیر مستقیم از گروهكهای تروریستی كُرد و حضور در تاریخ سیاسی این منطقه ی حساس از سرزمین آزربایجان…این امر برای اكراد به قدری اهمیت دارد كه برای شركت در انتخابات حتی از شهرهای محل زندگی خود برای استفاده از حق رای-شان در جهت هدفهای مذكور و به شهرهایِ با اقلیت كُرد مسافرت می نمایند. به عنوان مثال با توجه به نفوس اكراد در شهر مهاباد مطمئناً نماینده ای كرد از این شهر در انتخابات پیروز خواهد شد ازین رو لزومی ندارد كه اكراد در این شهر در انتخاباتِ مجلس حضوری حماسی داشته باشند و بسیاری از ملی گرایان كُرد در روز انتخابات به شهر ارمیه سفر می كنند و در این شهر رای خود را به صندوق می اندازند از سویی اكراد این منطقه یك و یا تنها دو نامزد معرفی می كنند تا رای اقلیتِ كُرد در میان نامزدها تقسیم نشود و احتمال پیروزی-شان در انتخابات بالا برود.

در استان آزربایجان غربی یكی از شهرهایی كه كمترین درصدِ جمعیت كُرد را دارا می باشد شهرستان خوی است. با توجه به تركیب جمعیتی این شهر امكان پیروزیِ یك كُرد در انتخابات مجلس در خوی عملاً غیر ممكن می نماید لیكن در ادوارِ اخیر، تلاش هایی از جانب اكراد برای مرتفع كردن این مشكل صورت گرفته است و موفقیت بسیار قابل توجهی نیز به دست آمده است.

موید حسینی صدر ، شخصی كه گاه خود را با عنوان دكتر و گاه با عنوان پروفئسور معرفی می نماید و برنده ی دوره ی قبلی و نماینده ی كنونیِ خوی در مجلس شورای اسلامی می باشد در اصل از مادری كُرد به دنیا آمده است و دارای تمایلات و وابستگی هایی عمیق به آرمانِ شومِ كردستانِ بزرگ می باشد. وی در دوره ی قبلی با حمایت علنی و بی سابقه ی مالیِ اكرادِ منطقه ی قطورِ خوی موفق به “به اصطلاح پیروزی” در انتخابات شده است و كارنامه ی دوره ی نمایندگی وی بیانگر اهداف شوم-یست كه در ورای پروژه ی نمایندگیِ مجلس او قرار دارد. در دوره ی به اصطلاح خدمتش تلاش های فراوانی جهت ارائه ی سند به خانه های روستا نشینانِ كردِ منطقه انجام داده است و تلاش هایی نیز در جهت تسهیل قاچاق توسط قاچاقچیانِ كُردِ این منطقه نموده است. وی بار ها در محافل عمومی به صراحت و بی شرمیِ تمام خود را مدیون و منتخبِ اكراد بیان كرده است و هیچ مشكلی وجود ندارد كه با پذیرشِ رشوت نتواند آنرا حل كند. وی كه خود را از طیف احمدی نژاد معرفی می كند در محافل خصوصی نیز به كرّات خود را به عنوان یك كُرد معرفی كرده است.

اكنون با توجه به مطالب بالا نه فقط در انتخابات این دوره ی مجلس كه در آینده نیز می توان به صراحت از نمودِ عینیِ “تهدید جنگ زرد” برای مردم خوی نیز سخن به میان آورد و این زنگِ خطریست كه برای تمامیت ارضی آزربایجان به صدا در می آید….

 

محبوب امراهی

عضو اسبق موسسه ی غیر دولتی اورین در خوی

سه شنبه ۲۱ فوریه ۲۰۱۲

۰۲ اسفند ۱۳۹۰

آنكارا  • [ ]

free counters

کد موزیک