کد موزیک

مقاله / تحقیق كارآفرینی/ طرح توجیهی پرورش بره/ پرورش گوسفند / كارآفرینی

مقاله / تحقیق كارآفرینی/ طرح توجیهی پرورش بره/ پرورش گوسفند / كارآفرینی

+0 Like


نام نویسنده:مهدی اسعد

ماموریت طرح:

1 - تأمین بخشی از نیاز جامعه به پروتئین حیوانی در راستای تحقق نسبی استقلال غذایی دامی

2 - افرایش تولیدات ظرفیت دامی
 
3 - جلو گیری از كشتار دامها قبل از وزن مطلوب و استفاده بهینه از منابع موجود

4 - فر آیند نمودن تولیدات زراعی و افزایش ارزش افزوده محصولات زراعی

5 - ایجاد اشتغال و بوجود آوردن در آمد صحیح برای جامعه

6 - حفظ مراتع كشور با جلوگیری و كم نمودن فشار چرای دام


اهمیت اقتصادی :
     
پرواربندی یكی از روشهای اساسی برای جلو گیری از كاهش تولیدات گوشت قرمز محسوب میشود و در این حرفه علاوه بر جلو گیری از ضایعات پنهانی و صرف علوفه نا متعادل ، با زمانی كوتاه دام بنا به استعداد به وزن مطلوب و قابل قبول رسیده و ضمن جلو گیری از كشتار زود هنگام دام ما مقادیر قابل توجهی گوشت قرمز استحصال خواهیم نمود و علاوه بر گوشت قرمز ، سایر محصولات جانبی نیز بدست خواهد آمد كه هر كدام دارای ارزش قابل توجهی خواهند بود و همچنین از استخوانهای این دامها علاوه بر تهیه پودر استخوان جهت خوراك دام مواد مغذی و معدنی جهت خاك و بالا بردن باروری آن بازیافت خواهد گردید


مشخصات فنی طرح :

الف - زمین :

زمین محل اجرای طرح لازم است ضمن داشتن كلیه شرایط صدور پروانه ، مسطح و عاری از موانع جهت ساختمان و تأسیسات به گونه ای باشد تا امكان ساخت و ساز بر اساس جهات اربعه و وزش بادغالب منطقه نیزمیسر باشد . بسته به نوع خاك زمین پی ریزی در زمین متفاوت خواهد بود و متراژ مورد نیاز بستگی با ظرفیت طرح خواهد داشت .

ب - ساختمان :

ساختمان میتواند مطابق با شرایط صدور پروانه و بر اساس نوع مصالح موجود در منطقه صورت پذیرد . در هر صورت دیوارها بر روی پی ریزی مناسب كه  میتواند بتن مسلح - بتن - سنگ و شفته ویا ...... باشد بنا گردد . دیوارها بسته به شرایط منطقه میتواند بلوكه - آجر - سنگ و سیمان - و تمامأ با آستر و رویه سیمان بنا شود .و این در حالتیكه آجر سفال استفاده شود با بند كشی كفایت خواهد نمود . و سقف نیز با توجه به دمای محیط از ایرانیت نصب شده بر روی خرپا - قوسی ضربی - ضربی با آهن - ویا تیرچه بلوك و بتن می تواند احداث گردد . در هر صورت نكته اساسی در این است كه باید زمان ساخت و ساز حد اكثر رعایت مسائل اقتصادی مد نظر باشد تا امكان بهره برداری از طرح میسر گردد و سود آوری مناسب عاید شود
 .

ج - تأسیسات :

 تأسیسات شامل تأمین آب و برق می باشد و سایر اداوات مورد نیاز در این میان قابل ذكر است . آب واحد می تواند از طریق قنات - چاه دستی - چاه حفر شده با دستگاه و یا ....... تأمین گردد . در صورت مجاورت قنات با محل اجرای طرح از آب قنات مشروط بر داشتن سهم واحد از آب مذكور آب استحصال خواهد شد و چنانچه سطح آب زیر زمینی بالا باشد و لایه های خاك نیز بگونه ای باشد كه حفر چاه دستی میسر باشد ، چاه دستی احداث . در غیر اینصورت حفر چاه با دستگاه خواهد بود و با توجه  به میزان سهم آب و نحوه تأمین لازم است یش بینی استخر ذخیره آب و همچنین تانكر هوایی متناسب با ظرفیت طرح صورت بپذیرد . مقدار آب متوسط جهت پروار بندی اعم از آب شرب - آب جهت نظافت و شستشو و آب مورد نیاز كارگران در صورت ظرفیت 200 راس معادل ده متر مكعب در روز خواهد بود و برق مورد نیاز واحد با توجه به فاصله با شبكه فشار متوسط برق سراسری تصمیم گیری خواهد شد . چنانچه ظرفیت واحد بالا باشد تأمین برق از طریق شبكه سراسری الزامی است و در صورتیكه ظرفیت واحد پائین و فاصله با شبكه برق سراسری زیاد باشد ، طبیعتأ استفاده از موتور برق معقولانه تر خواهد بود و در هر صورت با پیش بینی تداوم و استمرار كار واحد تأمین برق از طریق شبكه سراسری مطلوب تر میباشد و در نهایت میزان سود دهی طرح باید مد نظر باشد . در این طرح ما  طول شبكه برق رسانی را 500 متر و ترانس مورد نیاز را 50 آمپر در نظر خواهیم گرفت .


مجوز های طرح :

جهت اجرای طرح لازم است یكسری مجوزها اخذ گردد و اینها عبارتند از استعلام از : اداره ثبت اسناد و املاك - اداره منابع طبیعی - شهرداری - اداره محیط زیست - بخشداری - شركت سهامی آب منطقه ای - اداره برق - شركت گاز و ...... وو مجموع این استعلامها در صورت مثبت بودن بعد از تایید مدیریت جهاد سازندگی شهرستان و تأیید كمیسیون صدور پروانه استان منجر به صدور پروانه تأسیس خواهد شد و جهت اقدام به ساخت  وساز مجوز از دفتر فنی استانداری و مجوز مجدد جهت حفر چاه لازم است تهیه گردد و پس از اتمام ساخت و سازها پروانه ت؟سیس اخذ و بر اساس گزارش مراجع ذیربط و تأیید كمیسیون صدور پروانه استان  پروانه بهره برداری صادر خواهد شد و به همراه آن مجوز های بهداشتی از اداره ( شبكه ) دامپزشكی لازم  است اخذ گردد . مدت اعتبار پروانه تأسیس دو سال از زمان صدور بوده و لازم است متقاضی در طول این دو سال اقدام به ساخت و ساز نماید . قابل ذكر است چنانچه در طول این مدت  اقدامی جهت احداث بنا  صورت نپذیرد امكان تمدید مجدد پروانه نخواهد بود و مجوزهای صادره باطل خواهد گردید .تشریح طرح :
عملیات طرح شامل تكمیل و احداث ساختمانها و تأسیسات مورد نظر و خرید دام و ماشین آلات و تأمین سرمایه در گردش و هزینه های جاری طرح و تأمین هزینه های مقدماتی پروژه میباشد . مقدار زمین مورد نیاز جهت ساختمان و تأسیسات بستگی به شكل زمین و ظرفیت طرح دارد ، چرا كه باید جهت احداث بنا در زمین بتوان سالنی مناسب پرورش در آن احداث نمود . میزان سالن مورد نیاز جهت بره پرواری به ازای هر رأس 0.8 متر مربع می باشد كه مشخصات فنی آن متعاقبأ ذكر خواهد گردید . انبار و هانگار جهت نگهداری مواد غذایی مورد نیاز تعلیف دام بصورت فشرده جمعأ بمیزان 0.51 متر مربع میباشد كه در مناطقی كه نگهداری علوفه بر روی سكوی علوفه ویا هانگار مشكل است  می تواند این متراژ تمامأ به انبار تبدیل شود . میزان بهاربند جهت نگهداری دامها در خارج از سالن با توجه به شرایط منطقه از نظر دما و رطوبت ونور قابل تغییر بوده و حد اقل مقدار آن كه لازم است رعایت گردد  1.6 متر مربع میباشد . تأمین آب و برق در طرح ضروری بوده و لازم است مجریان طرح به گونه ای پیش بینی تأمین آن را با حد اقل هزینه های ممكنه داشته باشند  و در قسمت مشخصات فنی طرح توضیحاتی در این خصوص خواهد آمد . منزل مسكونی و دفتر مدیر طرح نیز از موارد مورد نیاز بوده كه بسته به شرایط و توانایی دامدار تعیین میگردد و می تواند از یك اطاق كوچك جهت كارگران تا یك ساختمان كامل مسكونی جهت كارگران و مدیر اجرای طرح باشد .در هر صورت نكته اساسی رعایت اصول اقتصادی در اجرای پروژه می باشد كه در محاسبات اقتصادی آینده ، حداقل مقدار قابل پیش بینی در نظر گرفته شده بر مبنای آن محاسبه خواهد شد . در اثر اجرای طرح ما سالیانه سه دوره پرواربنده بره خواهیم داشت و دامها در وزن 25 تا 30 كیلو خریداری و بعد از آماده سازی اولیه دامها از نظر حمام ضد كنه و خورانیدن داروهای ضد انگلی و آماده سازی آنها پرواربندی انجام بمت یكصد و ده روزانجام خواهد گردید و در یك دوره به ازای یك رأس دام مقدار 25 تا 30 كیلو گرم گوشت و 150 كیلو گرم  كود دامی و یك جلد پوست به همراه روده و مقداری امعاء و احشاء جهت تبدیل به خوراك دام و قدری خون كه میتواند دراین راستا به كار رود بدست خواهیم آورد و با توجه به ظرفیت واحد باید میزان تولیدات آن محاسبه گردد . این طرح میتواند با استفاده از منابع اعتباری بخش دولتی و یا بخش خصوصی باشد كه باتوجه به منابع شخصی دارای مشكل خاصی نبوده ولی در خصوص منابع  تبصرهای لازم است شرایط زمان درخواست اخذ گردد.


تأمین هزینه های طرح :
تأمین هزینه طرح ممكن  است از طریق مجری طرح انجام پذیرد و یا از منابع اعتباری دولتی و یا بانكها استفاده گردد . در صورتیكه مجری طرح امكان سرمایه گذاری از محل منابع شخصی را داشته باشد بهره برداری رسیدن پروژه به سهولت میسر بوده و زمان آن بسیار مطلوب خواهد بود و چنانچه مجری طرح دارای حساب مطلوب در بانكهای تجار ی یا كشاورزی باشد ،می تواند بسته به كاركرد حساب از منابع داخلی اعتباری بانكها استفاده نماید و در صورتیكه هیچكدام از صور مذكور میسر نباشد و مجری بخواهد از منابع اعتباری تبصره ای استفاده نماید لازم است درخواست خود را تسلیم مدیریت جهادكشاورزی شهرستان بنمایید

با توجه به اینكه محاسبه سرمایه گذاری مورد نیاز طرح جهت یك رأس با مشكل مواجه خواهد شد و از طرفی سود آوری طرح و پیش بینی نیازهای آن جهت ظرفیتهای مختلف متفاوت میباشد ، لذا طرح جهت پروار دویست راس بره در نظر گرفته و محاسبه خواهد شد .
شرح    مسقف    غیر مسقف    هزینه واحد    هزینه كل
اصطبل نیمه باز با مصالح آجر و آهك ، سیمان و سقف ایرانیت    160 متر مربع    -    120000    19200000
بهاربند با آبشخور و آخور آجر و رویه سیمان و كف خاكی    -    320مترمربع    20000    6400000
هانگار علوفه با كف سنگ و سیمان و سقف ایرانیت نصب شره بر روی خرپا    100 متر مربع    -    80000    8000000
انبار كنسانتره با دیوار آجر و سیمان و رویه سیمان و سقف ایرانیت     30 متر مربع    -    200000    6000000
دفتر اداری و خانه كارگری     30 متر مربع    -    200000    6000000
دیوار كشی اطراف محوطه با آجر و رویه سیمان به ارتفاع 2.2 متر     -    60 متر طولی    85000    5100000
محوطه سازی شامل تسطیح و شن ریزی     -    1500 متر مربع    5000    7500000
سیلوی تخمیری با سنگ و سیمان از نوع زمینی با پیش بینی چاله مربوطه    -    182 متر مكعب    22000    4004000
جمع                62204000ادامه جدول ساختمانها وتأسیسات مورد نیاز
بشــــــرح    مشقف    غیر مشقف    هزینه واحد    هزینه كلی
حفر چاه آب شرب به عمق 50متر بالوله گذاری            15000000 ریال    15000000 ریال
حق انشعاب برق وتیر گذاری وخرید ترانس 50 آمپر ساعت            42000000 ریال    42000000 ریال
هزینه های پیش بینی نشده معادل 5درصد كل هزینه طرح                5960000 ریال
جمـــــــــــــــع                125164200

حد اقل هزینه ممكنه جهت ساختمان و تأسیسات و ابنیه معادل 125 میلیون ریال بر آورد گردیده است وبا توجه به میانگین چاههایی كه دردامداریها زده مشود متوسط 50 متر عمق درنظر گرفته شده است وهمچنین جهت برق ترانس 50 آمپر برق وسه فاز درنظر گرفته شده است وطول خط پانصد متر بطور متوسط درنظر گرفته شده است . ممكن است متقاضی باتوجه به شرایط منطقه از سایر مصالح ساختمانی استفاده نمایند كه این امر موجب تغییر قیمت تمام شده ساختمان و تأسیسات خواهد بود ولی درمجموع قیمت ها حدود مبلغ ذك شده بوده وبایستی حدود آنرا درنظر گرفت وبا عنایت به بالا بودن قیمت های فعلی خصوصأ قیمت آب وبرق مشاهده میگردد هرچه ظرفیت بالاتر باشد تاحدی كه نیاز به افزایش قدرت ترانس نباشد میتوان سرانه قیمت رامرتبط بادام راكاهش داد.
اگر هزینه آب وبرق راروی هم 60 میلیون ریال درنظر یگیریم میزان سرانه قیمت برای هررأس بره در واحد دویست رأسی خواهد بود
  هزینه سرانه آب وبرق جهت 200 رأس
 
ریال     300000 = 60000000:200
   
و برای یك واحد پانصد رأسی كه همان مشخصات راخواهد داشت سرانه 120 هزار ریال می باشد.
همانگونه كه در شرح گذشت ، مشاهده میگردد هزینه احداث شبكه برق و حفر چاه و تجهیز چاه آب شرب دام هزینه ای بالغ بر هزینه ساختمان و تاسیسات در بر خواهد داشت و از آنجا كه ظرفیت طرح مذكور پائین بوده و در نتیجه سرانه قیمت تمام شده جهت هر رأس دام در زمینه آب و برق بالا می باشد ( مبلغ 31480 ریال ) و این امر موجب از بین رفتن سود آوری طرح خواهد شد . لذا اشتغال به پرواربندی با ظرفیت پایین لازمه اش داشتن یكسری امكانات اولیه می باشد كه از جمله آن زمینی است دارای پروانه و آب و برق . ذیلا محاسبات مربوط به بازدهی طرح با احتساب هزینه تمام شده آب و برق نیز جهت توجیه بیشتر بیان میگردد
.
میزان تولید سالیانه /جمع هزینه های تولیدسالیانه  =  قیمت تمام شده واحد


محصول تولیدی با احتساب سرمایه گذاری كل

                                    
 30900 /  (205275704+62960200+62204000)=قیمت تمام شده

واحد محصول تولیدی با احتساب سرمایه گذاری كل                                                          10693=30900/330439904=30900/205275704+125164200   

      همانگونه كه ملاحظه میگردد قیمت تمام شده در یك سال بسیار بالاتر از قیمت وزن زنده دام قابل عرضه به بازار بدست آمده است واختلاف قیمت مذكور خواهد بود
                                                            =  وزن دام زنده قابل فروش - قیمت تمام شده واحد    30900/ (205275704 + 62960200 + 62204000 )
لذا با توجه به محاسباتی كه در انتهای طرح خواهد آمد مشخص میگردد . این اعتبار حد اقل طی مدت 9 سال بایستی مستهلك گردد تا هزینه احداث ساختمان وتاسیسات پوشش یابد . بنابر این نتیجه میگیریم انجام پروژه و احداث پرواربندی با ظرفیت پائین در صورتیكه نیاز به احداث شبكه برق و حفر چاه باشد سود آوری را عاید دامدار نخواهد نمود .ماشین آلات و ادوات و تجهیزات مورد نیاز

شرح    تعداد    هزینه واحد    هزینه كل
سمپاش موتوری زنبه ای فرغونی     1    3600000    3600000
پمپ كفكش 2 اینچ جهت 50 متر با كابلهای مربوطه    1    3000000    3000000
فرغون با لاستیك بادی    2    250000    250000
بیل فولادی - چهار شاخ و كلنگ جهت كندن سیلو با دسته     8    550000    550000
بخاری نفتی كاربراتوری    1    190000    190000
كپسول اطفاء حریق 6 كیلویی پودری    2    110000    220000
مخزن سوخت 2000 لیتری    1    350000    350000
هزینه برق كشی و لوله كشی    یكسری    4000000    4000000
باسكول 200 كیلوئی باسنگ    1    900000    900000
منبع آب 6000 لیتری با پایه فلزی و پمپ آب 8 متری    1    8000000    8000000
كپسول گاز و ررگولاتور فشار و شعله افكن با شیلنگ    2    340000    340000
یخچال 12 فوت ایرانی     1    1100000    1100000
هزینه های پیش بینی نشده معادل پنج در صد هزینه های بالا            1125000
جمع            23625000


جمع كل سرمایه گذاری ثابت طرح

عنوان سرمایه گذاری    قدیم    جدید    ملاحظات
زمین با انجام عملیات تسطیح    15000000        قیمت می تواند پائین تر باشد تا توجیه طرح بالاتر رود
ساختمانها و تاسیسات        62204000    
ماشین آلات وادوات  تجهیزات        23625000    
جمع        85829000    


هزینه های خرید دام

پس از تكمیل ساختمانها و تاسیسات و اخذ پروانه بهره برداری نسبت به خرید دویست و چهار رأس
بره به وزن متوسط 25 كیلو گرم اقدام خواهد شد و بره های فوق به مدت یكصد روز پروار شده و سپس روانه كشتارگاه خواهند شد و مجددا دوره پرواربندی بعدی با خرید دویست و چهار رأس دیگر دام با مشخصات بالا قابل تكرار می باشد و این خرید هر چهار ماه یكبار و هر سال سه دوره قابل تكرار خواهد بود . خرید چهار رأس دام اضافی جهت پیش بینی 2 % تلفات طی دوره بوده و با پیش بینی داشتن دویست رأس بره در پایان دوره این تعداد در نظر گرفته شده است . ضمنا طول دوره پروار یكصد روز بیان گردیده است و الباقی مدت جهت خرید دام جدید و فروش دامهای موجود دامداری و همچنین مبارزه با با بیماریها با  استفاده از داروهای ضد انگلی و واكسیناسیوندامها می باشد . لذا در جیره غذایی دامها همان مدت یكصد روز جهت خوراك با انرزی و پروتئین ویژه پروار بندی لحاظ شده و مدت ده روز از دوره نیز مصرف كاه و قدری یونجه خشك خواهیم داشت و جهت  خرید دامها به شرح ذیل اقدام خواهد شد .

هزینه های خرید  دام
شرح     تعداد رأس    قیمت واحد    بهای كل واحد    جمع كل
بره نر با وزن متوسط 25 كیلو گرم    204    6900 هر كیلو    172500    35190000
جمع                35190000
 
توضیح اینكه هزینه خرید دام برای دوره سوم به بعد می تواند از در آمد حاصل از فروش دامها تأیین شود و همچنین بره های خریداری شده حتی الامكان از نژادی تهیه میگردد كه افزایش وزن روزانه آن مطلوب باشد . معمولا بره های دورگ نژاد كردی و بره های نژاد كردی از افزایش وزن مطلوبی برخوردار هستند و در دامنه پرواربندی كه ما انجام می دهیم به جهت طول دوره و مدت پروار و نوع غذایی كه در اختیار دامها قرار میدهیم چربی زیادی نگرفته و در زمان فروش می توانیم با قیمتی معادل قیمت خریداری شده دامها نسبت به فروش اقدام نمائیم . لازم به توضیح است كه افزایش مدت پروار و كاهش دوره های پروار سالیانه موجب چاق شدن زیاده از حد دامها شده و لذا موقع فروش آنها به جهت تجمع مقادیر زیاد چربی در زیر پوست باید به قیمت پائین تر از معمول آنها را بفروش برسانیم . ضمن اینكه با بررسی های انجام شده مشخص گردید ه است كه جهت افزایش وزن دام از 50 الی 55 به بالا به جهت بالا رفتن انرژی مورد نیاز نگهداری دام لازم است به صورت قابل توجهی بالا رفته و صرفه اقتصادی پرورش را كاهش می دهد . لذا رعایت دقیق طول مدت پرواربندی و نوع و نحوه تغذیه دامها تضمین كننده سود آوری ما خواهد بود .

تغذیه دام

همانگونه كه گفته شد یكی از مسائل مهم در پرواربندی تغذیه دام است كه بیش از شصت درصد از هزینه ها را در بر خواهد داشت ( هزینه های جاری ) لذا لازم است حتما جیره غذایی صورت پذیرفته و به گونه ای برآورد گردد كه هم ارزان بوده وهم مقرون به صرفه باشد . ضمن اینكه دسترسی به آن آسان و تأمین احتیاجات نگهداری و رشد حیوان را بنماید . جیره غذایی بره های پروار از موارد ذیل تهیه می نمائیم .
 دانه غلات كه می تواند با توجه به قیمت و شرایط متغییر باشد .
مواد متراكم پروتئینی مشابه كنجاله ها
مواد علوفه ای كه با توجه به فصل از سال می تواند خشك یا تر باشد
مواد معدنی و مكمل ها كه از طریق مواد پودری كه به جیره اضافه می نمائیم و سنگهای لیسیدنی تأمین می شود
به هر حال اگر بره های نر با توجه به خصوصیات بره های خریداری شده كه ذكر گردید مناسب انتخاب شود و نازمندیهای آنها كاملا تأمین شود بطور متوسط روزانه تا 250 گرم افزایش وزن خواهند داشت وضمنا با در نظر داشتن وزن اولیه دامها در پایان دوره 50 كیلو گرم خواهند رسید وبنا بر این متوسط وزن حهت تنظیم جیره ومواد غذایی را 37.5 كیلو گرم وزن دام در نظر میگیریم .
اگر چه جیره غذایی در وزنهای مختلف متغییر می باشد ، اما به جهت سهوات در انجام محاسبات مقدار معدل درج شده و به عنوان مبنا قرار گرفته است و در این وزن معادل 1950 كیلو كالری انرژی و 155 گرم پروتئین خام بایستی در نظر گرفته شود و این مقدار انرژی و پروتئین توسط 1.55 گرم  ماده خشك غذا تأمین خواهد شد . حال جیره را بر اساس غلظت پروتئین خام تنظیم مینماییم                        
0.1 = 1.55 / 0.155
این غلظت توسط چهار ماده غذایی یعنی جو - كنجاله تخم پنبه ( به جهت قیمت و مشخصات آن ) یونجه كه می تواند خشك و یا تازه باشد و سیلوی ذرت كه در سیلوی تخمیری تهیه نموده ایم تأمین خواهد گردید و بنا بر این خواهیم داشت :سیلوی ذرت    as fed    1.24 كیلو گرم    به ازای هر رأس در روز
جو    as fed    0.795 كیلو گرم    به ازای هر رأس در روز
یونجه خشك    as fed    0.466 كیلو گرم    به ازای هر رأس در روز
كنجاله تخم پنبه     as fed    0.064 كیلو گرم    به ازای هر رأس در روزبدین ترتیب هزینه تغذیه بشرح ذیل خواهد بود :
نوع ماده غذایی    نیاز سرانه روزانه      kg در 100 روز    نیاز 200 رأس در 100 روز kg    قیمت واحد    هزینه كل
سیلوی ذرت    124    24800    100    2480000
جو    79.5    15900    550    8745000
یونجه خشك    46.6    9320    450    4194000
كنجاله تخم پنبه     6.4    1280    700    896000
مكمل معدنی     2.4    480    400    192000
جمع كل یكدوره    -    51780    -    16507000


توضیح اینكه هزینه تغذیه در طی دوره های بعد از محل در آمد طرح تأمین می شود و از آنجا كه مجری طرح لازم است تعهد كشت علوفه را داشته باشد ، لذا قیمت تمام شده علوفه لازم است معادل قیمت تولید كه آماده فروش به بازار می باشد قبل از هزینه حمل در نظر گرفته شود و سود فروشنده ای كه علوفه مذكور را جهت فروش یا مصارف خود خریداری می نماید كسر گردد. اما به جهت اینكه در نظر است با قیمت خرید واقعی علوفه و جهت پرواربندانی كه به دلایلی علوفه مورد نیاز را خود تأمین نمی نمایند محاسبه انجام پذیرد لذا قیمتها بر  اساس قیمت روز در نظر گرفته شده است


پرسنل شاغل در طرح و هزینه های مربوطه

شرح    تعداد    حقوق ماهیانه    حقوق سالیانه و پاداش    حقوق یكدوره
مدیر و سرپرست طرح    1    600000    7800000    2600000
كارگر دامداری    1    400000    5200000    1733000
كارشناس دامپروری پاره وقت    1    250000    3250000    1083000
بیمه سهم كارفرما    -    23% ردیف 1و2    2990000    997000
جمع كل    3    -    19240000    6413000
              
استهلاك :

استهلاك به تفكیك جهت ساختمان و تاسیسات و ماشن آلات و ادوات بصورت جداگانه محاسبه میگردد . با توجه به نوع مصالح بكار رفته استهلاك ساختمان و تاسیسات طی سی سال در نظر گرفته شده ، چرا كه   هر ساله مبلغی صرف تعمیرات واحد در پیش بینی هزینه جاری خواهد  آمد و هزینه استهلاك ادوات و ماشین آلات 10 ساله در نظر گرفته خواهد شد .
                     استهلاك ساختمان  و تاسیسات = 30 / كل سرمایه در خصوص ساختمان و تاسیسات
                                                                                           ریال   2073467 =  30 / 62204000

        استهلاك ماشین آلات و ادوات = 10 / كل سرمایه گذاری در خصوص ماشین آلات و ادوات
                                                                                                      2362500 = 10 / 23625000

شرح سرمایه گذاری طرح
عنوان    قدیم    جدید    جمع
ثابت ساختمان    15000000    62204000    77204000
جاری    -    205275704    205275704
ثابت ادوات    -    23625000    23625000
جمع كل    15000000    291104704    306104704


در آمد سالیانه

در آمد طرح شامل در آمد اصلی و فرعی می باشد و ما علاوه بر تولید دام زنده پروار شده در شرایط خاص تولید گوشت ، تولید كود دامی نیز خواهیم داشت .

عنوان تولید    مقدار - كیلو گرم    قیمت واحد    ارزش كل    ملاحظات
دام زنده    30000    6900    207000000    بر اساس 6900 ریال
گوشت قرمز    450    12000    5400000    تلفات ذبحی
كود    100000    70    7000000    هر رأس 0.5 تن در سال
جمع كل            219400000    

همانگونه كه از جدول بالا مشاهده میگردد ما سالیانه حدود 30000 كیلو گرم وزن زنده  دام خواهیم داشت و 450 كیلو گرم گوشت نیز عایدی از دامهای ذبحی ( تلفات دامهای مریض كه سر بریده می شود ) خواهیم داشت و كود دامی نیز در آمد مناسبی را در طول طرح عاید ما خواهد نمود . نكته اساسی در محاسبات مذكور قیمت روز و بازار علوفه بوده است كه در صورت تولید علوفه توسط متقاضی و مصرف آن در واحد حدود 15 % قیمت تمام شده علوفه كاهش داشته و بر سود دامداری اضافه خواهد نمود .قیمت تمام شده محصول

میزان تولید سالیانه / جمع هزینه های تولید سالیانه =قیمت تمام شده محصول تولیدی                    
ریال                                                                                             6643 = 30900 / 205275704
سود وزیان ویژه                                                               جمع هزینه های تولید - فروش كل
ریال                                                                             14124296 =  20527504 -219400000         
ارزش افزوده
( تعمیرات و نگهداری + سوخت و برق + خرید دام و علوفه و ... ) - ( فروش كل ) ارزش افزوده نا خالص                        
ریال                            42943200     = ( 17165800 + 4200000+ 155091000 ) - 219400000
                                                           استهلاك - ارزش افزوده نا خالص = ارزش افزوده خالص
ریال                                                         38507233 =  ( 2362500 + 2073467 ) - 42943200
نسبت افزوده
                                           فروش كل / ارزش افزوده نا خالص = نسبت افزوده نا خالص به فروش
                                                                                            0.196 = 219400000 / 42943200
                                                 فروش كل / ارزش افزوده خالص = نسبت افزوده خالص به فروش
                                                                                              0.175 =219400000/ 38507233

                  سرمایه گذاری كل / ارزش افزوده خالص = نسبت افزوده خالص به سرمایه گذاری كل
                                                                                            0.132  = 291104704 /38507233
سرمایه ثابت سرانه
                                                                            تعداد پرسنل / سرمایه ثابت = سرمایه ثابت سرانه
                                                                                                      28609667 = 3 / 85829000
سرمایه گذاری كل سرانه
                                                                                                    51418078 = 3 / 154254235
با توجه به اینكه ما در سال یك سری هزینه جاری داشته و آن را برای سه نوبت در سال بكار می گیریم ، لذا ما هزینه جاری یكدوره را در كل سرمایه گذاری سرانه شركت داده ایم .
نرخ بازدهی سرمایه
                    كل سرمایه گذاری / ( هزینه تسهیلات مالی + سود وزیان ویژه ) = نرخ بازدهی سرمایه
                                                0.09 = 154254235 ( 0.00 + 14124296 ) = نرخ بازدهی سرمایه
دوره برگشت سرمایه
                       ( استهلاك + هزینه تسهیلات + سود  ) / كل سرمایه گذاری  = دوره برگشت سرمایه
سال    8.9  = 172814507 / 154254235 = ( 4435979 + 254235 + 14124296 )/ 154254235


مشاهده میگردد اگر از هزینه تسهیلات مالی استفاده نشود و از طرفی سود سرمایه گذاری متقاضی محاسبه نگردد مدت نه سال زمان جهت برگشت سرمایه انجام شده لازم میباشد و اگر از تسهیلات استفاده گردد ، علاوه بر عدم سود جهت مجری طرح با كمبود نقدی نیز مواجه خواهیم بود كه این امر سود آوری پائین طرح را میرساند .


خلاصه طرح :
این طرح جهت امر پروار بندی گوسفند در نظر گرفته شده است و ظرفیت آن می تواند از مقدار حد اقل 200 راس به بالا تا سقف 2000 راس جهت افراد حقیقی و اضافه بر 2000 راس جهت افراد حقوقی باشد . میزان زمین محل تأسیسات و كشت علوفه مطابق با ظرفیت دام داشته و لازم است متقاضی ضمن ارائه زمین واجد شرایط كه در ذیل موارد آن قید میگردد ، جهت كشت  علوفه و تأمین علوفه مورد نیاز دام خود مقداری زمین ارائه نماید تا بتواند درصدی از واحد علوفه ای مورد نیاز دامهایی كه در آینده پروار خواهد نمود تأمین نماید . شرایط زمین محل تأسیسات بشرح ذیل میباشد : فاصله با كارخانجات  و سرد خانه مواد پروتئینی دویست و پنجاه متر و فاصله با كشتارگاه دام یكهزار متر ، فاصله با كشتارگاه طیور - كارخانه جوجه كشی و كارخانه خوراك دام پانصد متر و با واحد های پرورش سگ و گربه دویست متر میباشد . مابقی فواصل با دامداریها و مرغداریها ی مجاور كمتر  از پانصد متر میباشد و تنها استثناء  در مورد  مرغ اجداد یكهزارو پانصد و مرغ لاین سه هزارو پانصد متر صادق است .
  • [ ]

free counters

کد موزیک