کد موزیک

تحقیق آمـار - آمار تـصـادفـات

تحقیق آمـار - آمار تـصـادفـات

+0 Like

براساس مطالعات بهداشت جهانی (W.H.O) هر ساله قریب به یك میلیون و صدو هفتاد هزار نفر بر روی كره خاكی در اثر حوادث رانندگی فوت كرده و همچنین حدود 50 میلیون نفر نیز بخشی و یا تمام توانایی جسمی خود را بر اثر جراحات وارده از دست می دهند.
با توجه به مقایسه آمار تعداد فوتی و جرحی ، تعداد ، كشته به زخمی 1 به 42 می باشد كه متاسفانه این نسبت در كشور ماه (ایران) به 1 به 12 افزایش می یابد كه این رقم بیانگر وخامت و شدت تصادفات روی داده بوده و بسیار پرواضح است كه عامل اصلی شدت تصادفات سرعت می باشد كه باید با عزم ملی چاره اندیشی گردد.
استان قم از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه حساس كشور واقع گردیده و راههای ارتباطی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد با توجه به طول كلی راههای كشور كه بالغ بر 185000 كیلومتر بوده و 90 درصد ترافیك محورهای كشور فقط در 25درصد راههای آن انجام می گیرد . استان قم با 2120 كیلومتر راه از جمله استانهایی است كه در قالب 25 درصد مذكور قرارگرفته است و این بدلیل رابط بودن قم بین استانهای صنعتی كشور به پایتخت بوده و از سویی دیگر نقطه ارتباط و اتصال كلیه استانهای جنوبی ، جنوب غرب و جنوب شرقی كشور كه جمعا 17 استان را شامل می شود را در بر می گیرد.علاوه بر این از اهمیت سیاسی و زیارتی بودن نیز به صورت ویژه برخوردار است و سالانه بیش از 15 میلیون زائر از مراكز زیارتی شهر قم دیدن می نمایند كه این سفرها باعث افزایش بارترافیكی محورهادربرخی ازروزهای هفته (بدلیل موقعیت مسجد جمكران) ، ایام نیمه شعبان، ایام سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) و ... این عوامل دست به دست هم داده و سبب افزایش بار ترافیكی در محورهای استان كه البته بخش اعظم این ترددها در محور اتوبان قم – تهران و قم – سلفچگان صورت می گیرد. بارها اعلام گردیده كه عوامل تصادف به سه دسته كلی : انسان ، وسیله نقلیه و جاده تقسیم گشته كه نقش هر كدام به ترتیب 70و20و10 درصد می باشد اما اخیرا با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام شده در بیش از 16 كشور جهان دریافته اند كه در 97 درصد تصادفات عوامل انسانی دخیل بوده كه از این میزان نقش انسانی به تنهایی 67 درصد و 30 درصد انسان در تعامل با جاده و وسیله نقلیه نقش دارند كه از میان سهم قصور جاده به تنهایی 1 الی 2 درصد می باشد.
متاسفانه كشور ما درصدر كشورهایی است كه بالاترین آمار تصادفات جاده ای را دارد مقوله ای كه نباید هیچگاه به فراموشی سپرده شود یا از اهمیت آن كاسته شود چرا كه سالانه حدود 6 هزار میلیارد ریال به كشور از بابت تصادفات جاده ای خسارت وارد شده واین امر باعث از بین رفتن صدها نفر كه اكثرا نان آوران خانواده می باشند می گردد. اهمیت این بحث از سالها پیش توجه دستگاههای مرتبط با موضوع حمل و نقل جاده ای اعم از وزارت راه  و پلیس راه و امداد جاده ای را به خود جلب نموده و این دستگاهها با تمام تلاش و توان خود در جهت یافتن راه حلهایی برای كاهش آمار تصادفات در سطح جاده ها می باشند.
با این بیان به اقداماتی كه اداره كل راه وترابری استان قم درراستای كاهش تلفات جاده ای انجام داده اشاره خواهیم نمود.
 آمار كشته شدگان تصادفات براساس آمار پزشكی قانونی و پلیس راه در سه ساله اخیر به شرح ذیل می باشد:
سال    1385    1386    1387    ملاحظات
تعداد كشته    355    271    265    
درصد تغییرات نسبت به سال قبل    -    6/23-%    3-%    
با مقایسه آمار ملاحظه می شود كه سال 86 در مقایسه با سال 85، 6/23% كاهش تلفات داشته است این در حالی است كه تعهد وزارت راه و ترابری كاهش 20درصد بوده است . با حفظ این كاهش در سال 84 این اداره كل رتبه اول را بدست آورده و در سال 85 رتبه 5 در كشور بدست آورده.در سال 87 جزء استانهای برتر به لحاظ كاهش بوده ایم. كه نامه وزیر محترم راه و ترابری خطاب به استانداری و تقدیر و تشكر به پیوست ایفاد می گردد به صورت كلی طبق آمار پلیس راه و وزارت راه و ترابری استان قم در بحش كاهش تصادفات جاده ای نسبت به كل كشور وضعیت بهینه تر دارد این در صورتی است كه ترافیك 17 استان كشور از محورهای این استان عبور می نماید. ضمن اینكه محور كمربندی قم – اراك و قم – كاشان كه بخش عمده ای از تصادفات (73%) در این دو محور نیز صورت گرفته است مربوط به عابرین پیاده است لذا می طلبد با توجه به اینكه حوزه خدمات شهری می باشد ضمن اینكه به دلیل ایجاد راههای دسترسی غیرمجاز از طرف شهرداری در این دو محور ، حداقل نسبت به نصب چندین پل عابر پیاده در این دو محور اقدام نماید در كلیه استانها نزدیك به 25% الی 30% از اعتبارات عمرانی استان به فصل حمل و نقل اختصاص می یابد كه متاسفانه در این استان كمتر از 10 % به فصل حمل و نقل اختصاص می یابد كه این رقم با نرم كشوری و  جهانی فاصله بسیار زیادی دارد.
علیرغم بالا بودن آمار تصادفات در سطح راههای استان و احساس نگرانی مسئولان ذیربط و هنچنین افزایش تولید سالانه خودرو در كشور و رشد ترافیك در محورهای استان خوشبختانه در استان قم طی سالهای گذشته آمار تلفات ناشی از تصادفات جاده ای كاهش محسوسی داشته است كه از مهمترین عل كاهش تصادفات جاده ای در محورهای استان می توان به عوامل زیر اشاره كرد.
* رشد اعتبارات بخش راهداری نسبت به سالهای گذشته كه چه اعتبارات ملی و چه اعتبارات استانی درسالهای اخیركه از یك روند صعودی برخوردار بوده و بخش اعظم این اعتبارات در خصوص بهسازی و روكش آسفالت راههای اصلی استان هزینه شده است ونتیجه این امر ایجاد سطح نسبتا روان و دارای ایمنی در جاده های استان شده است .
* تعامل خوب پلیس راه با اداره كل راه وترابری استان و حضور به موقع و پررنگ نیروهای زحمتكش پلیس راه در جهت هدایت و كنترل ترافیك محورهای استان و همچنین نصب و استفاده از دوربینهای سرعت سنج در محورهای پرتردد استان .
*  برنامه ریزی در جهت ایجاد ایمنی در جاده ها و شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز كه طی سالهای گذشته كمیته ای متشكل از پلیس راه، سازمان حمل ونقل و اداره كل راه وترابری استان تشكیل و 27 نقطه حادثه خیز استان شناسایی شد كه با مطالعات انجام شده و بر اساس تعداد تصادفات وشدت تصادفات درنقاط مذكور تعداد 5 نقطه حادثه خیز كه بیشترین آمار تصادفات، مربوط به این نقاط بوده تاكنون اصلاح شده است
* انجام به موقع خط كشی در سطح راهها و نصب علائم ایمنی بر اساس آئین نامه طرح هندسی راهها
* بالا رفتن فرهنگ عمومی رانندگان واستفاده كنندگان از راهها در خصوص رعایت موارد  ایمنی كه نتیجه فرهنگ سازی و تلاش اصحاب رسانه ها و مطبوعات خصوصا صدا و سیما بوده است.
* اجرای شیارهای لرزاننده به طول 100 كیلومتر در محورهای آزادراه قم – تهران و جاده قدیم اصفهان برای اولین بار در كشور كه بنا به اظهار عزیزان پلیس راه آمار خروج از محور در مقاطعی كه شیارهای مذكور اجرا گردیده است به حد صفر  تنزل نموده است .
* اجرای بهسازی و روكش آسفالت در كلیه راههای شریانی استان و روكش آسفالت 95 درصد راههای روستائی استانی به نحوی كه هیچ سطح ناهمواری در محورهای شریانی استان وجود ندارد
* حضور مستمر راهداران در راههای حوزه های استحفاظی و ایام تعطیلات هفته و ایام خاص به منظور جلوگیری از تشدید و زنجیره ای شدن تصادفات
* احداث رمپ و لوپها و تكمیل تقاطع غیرهمسطح شهید دستغیب واقع در كمربندی با محور قدیم قم – تهران
* احداث پل جدید مقابل قبرستان بقیع كه پل قدیم دارای قوس افقی و قائم توام بوده است
* احداث پل جمكران بر روی راه آهن كه به دلیل ترافیك زیاد محور قم – كاشان و واقع شدن پل نزدیك مسجد جمكران ، حجم ترافیك در ایام خاص كاهش پیدا كرد.
* تعریض پل مجاور پاسگاه پلیس راه قم – كاشان
* اجرای سیستم روشنایی در محور سلفچگان و اتوبان قم – تهران و سایر نقاط به طول 107 كیلومتر
* اصلاح پیچ ورجان – حیدرآباد ، رفع نقطه پرحادثه محور قم – كاشان شامل دوربرگردان مسجد جمكران قم و ایمن سازی سه راهی لنگرود
* مطالعه و احداث واریانت كاروانسرای سنگی – طغرود
* بهسازی محور قم – آوه
* بهسازی و روكش آسفالت اتوبان قم – تهران با الیاف ژئوتكستایل
* احداث تقاطع غیرهمسطح 19 دی
* احداث قطعه اول محور قم – نیزار
* احداث باند دوم جاده قدیم قم – تهران به طول 10 كیلومتر در دو باند رفت و برگشت با هدف افزایش ایمنی و سهولت دسترسی به شهرك صنعتی شكوهیه

*  بهسازی و تعریض محور قدیم قم – تهران
* انجام درزگیری و شانه سازی در محورهای استان از جمله اصلاح شیب شیروانی در محور قم – سلفچگان و محور دلیجان – سلفچگان
* اجرای 10 كیلومتر فنس كشی در محور اتوبان قم – تهران
* مطالعه و جانمایی علائم كل حوزه استحفاظی استان (اولین استان در كشور)
* نصب چراغ های گردان به رنگ آژیر پلیس به تعداد 100 دستگاه در نقاط پرحادثه
* آشكارسازی تقاطعات غیرهمسطح ، مدخل عوارضی و نیز استفاده از علائم متفاوت با علائم راههای ایران به صورت لوزی با حاشیه شبرگ فسفری كه با اجرای این علائم آمار تصادفات در مقطع پرحادثه علی آباد به طول 10 كیلومر در آزادراه قم – تهران به صفر رسیده است.
* بالا بردن ارتفاع آزاد عبور تقاطع غیرهمسطح سلفچگان با كف برداری و ....
* احداث و چهار خطه نمودن محور قدیم قم – كاشان از ابتدای مسیر به طول حداقل 15 كیلومتر
* ایمن سازی و آرام سازی ترافیك در پیچ نیزار كه از زمان اجراء آمار واژگونی در نقطه مذكور به حداقل ممكن رسیده است.
لذا اداره كل راه و ترابری با ایمن سازی مبادی ورودی استان در جهت كاهش تصادفات اقدامات شایسته ایی را انجام داده كه مختصری از آن ارائه گردید.در آمار تصادفات ارایه شده تعطیلات نوروزی 88 در مقایسه با 87 بشرح جدول زیر :
    88    87
تعداد تصادفات خسارتی    237    286
تعداد تصادفات جرحی    21    37
تعداد تصادفات فوتی    8    6
با توجه به شاخص تصادفات                 z5+y3+x=p
X= تعداد تصادفات خسارتی
Y= تعداد تصادفات جرحی
Z= تعداد تصادفات فوتی
 z y x P شاخص مربوط به 87
     z y x P شاخص مربوط به 88
 
در واقع تعطیلات نوروز شاخص تصادفات 88 نسبت به 87 بالغ بر 20% كاهش یافته است.  • [ ]

free counters

کد موزیک