کد موزیک

انقلاب فرانسه

انقلاب فرانسه

+0 Like

مفاهیم یك دولت، یك زبان و یك پرچم از زیربناهای تعریف حكومت متمركز یا یونیتار پس از انقلاب 1789 فرانسه بوجود آمد.
در 6 ژوئن 1789 طی گزارشی كه با عنوان "لهجه ها" و حفاظت از یكپارچگی فرانسه به پارلمان فرانسه تقدیم شد، كه در این گزارش چنین آمده: فئودالیسم، برای تداوم سیستم برده داری در فرانسه ادامه حیات لهجه ها و زبانهای مختلف موجود در فرانسه را خواستار می باشد. این برای حفظ یكپارچگی و استقلال فرانسه امری اجتناب ناپذیر می باشد. برای تداوم جمهوریت و حفظ یكپارچگی موجود باید از یك زبان بهره ببریم...
در نظر جمهوری خواهان فرانسه، برای تداوم و استقلال دولت باید به گروههای ائتنیكی، گروههای دینی متفاوت و حتی به لهجه های زبان فرانسوی حق حیات داده نمی شد.
در آن دوره بسیاری از زبانها و لهجه های متفاوت زبان فرانسوی در حال تكلم بود. در سال های 1784 تا 1794 با تصویب قوانینی نوشتن و تكلم زبانها و لهجه های متفاوت تماماً ممنوع شده و تنها فرانسوی با لهجه پاریسی به عنوان زبان رسمی مورد قبول واقع شده بود.
پس از آن تاریخ و ظهور دولتهائی كه نمونه سیستم یونیتار را برای خود برگزیده بودند سبب ایجاد جنگ های متعدد، نسل كشی ائتنیكهای مختلف، مرگ زبانی بسیاری از زبانها و لهجه ها، مرگ فرهنگی و ... شده بود.
فرانسه در سال 1951 تصمیم به تغییر سیاستهای قدیمی ژاكوبن (جمهوریت خواهی تندرو) خود نمود و  با تصویب سلسله قوانین ادامه حیات دیگر لهجه ها و زبانهای داخل فرانسه را با وضع حدودی مشخص ساخت. طی آن دوره حقوق زبانی و فرهنگ اقلیت های كاتالان، باسك، فلامن، برتون، كورسیكا و ... مورد قبول واقع شده و برای حفظ و گسترش هر یك ار زبانها و فرهنگهای مذكور بودجه ای دولتی نیز تصویب شد.

امروزه چند فرهنگی، چند زبانی، چند مذهبی، چند ائتنیكی و ... تنها یكی از ویژگی های كشورهای اروپائی نبوده بلكه به عنوان قانون غیرقابل گریز دمكراسی در جهان امروزی شناخته می شود.
ایران نیز به زمره بسیاری از كشورهائی می باشد كه وجود چند زبانگی، چند فرهنگی، وجود ائتنیك های مختلف، دین ها و مذاهب متفاوت را در كشور و سیستم سیاسی خود قبول نداشته و سالها سیاست های آسیمیلاسیونی مختلف را برای یكسان سازی و ملت سازی به اجرا گذاشته، به طوریكه هنوز هم هویت میلیونها ترك، عرب، لر، بلوچ، كرد و ... مذاهب و گروههای دینی مختلف و ... كتمان می شود.  
یكی از زبانشانسان در مورد تحصیل و آموزش زبان مادری و قبول چند زبان رسمی به جای یك زبان در مقاله ای چنین می نویسد:

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی 89 منطقه خودمختار، 21 جمهوریت، 6 منطقه kray ، 50 ایالت، 9 منطقه اتونوم بسته، 2 شهر فدارل و ... بوجود آمد. در تمامی این واحد ها در كنار رسمی بودن زبان روسی دیگر زبان اكثریت منطقه نیز زبان رسمی اعلان شدند. هر اجتماع با زبان مادری خود در حال آموزش و تحصیل، داشتن حق مدیا به زبان مادری و ... آزاد می باشند. در دیگر سو هر حكومت منطقه ای قادر به استفاده از پرچم رسمی خود نیز می باشند.
بسیاری از امپراطوریهای استعماری به مانند بریتانیا، فرانسه و ... در حال پیشبرد سیاستهای دولت یونیتار بودند، ولی با اعتراض و مجادله سالهای طولانی ایرلند، اسكوچیا، گالریا و ... و دخالت جامعه اروپا ملزم به عقب نشینی از سیاست های انكار و كتمان خود و قبول حقوق پایمال شده مناطق چند زبانی و چند ائتنیكی منطقه گشتند. 
برای مثال پاكستان كه دارای مرز مشترك با ایران می باشد دارای یك دولت فدرال با 4 ایالت، 2 منطقه و 2 منطقه خاص می باشد.    
در افغانستان كه محل جنگ نیروهای ناتو و طالبان نیز می باشد دارای 2 زبان رسمی پشتو و دری میباشد. حتی در بوسنی 3 زبان رسمی مورد قبول واقع شده است.
در اسرائیل نیز به همراه زبان عبری زبان عربی به عنوان دومین زبان مورد بهره برداری واقع می شود. حتی دولت اسرائیل نیز زیرساخته های وجود مدارس دینی خصوصی مختلف را در برنامه های خود قرار داه است.
دولت های كانادا، بلژیك، نروژ، سوئیس، سوئد، ایتالیا، پاراگوئه، بولیوی، گرین لند، قرقیزستان، قزاقستان، كوزوو، آفریقای جنوبی، تانزانیا، چین، هندوستان، عراق، افغانستان و ... را می توان در طبقه بندی دولت های چند زبانه قرار داد. سوئیس به عنوان كشوری با سیستم كنفدراسیون چند زبانه، چند فرهنگی، چند ملتی، چند پرچمی، چند پایتختی دارای 26 ایالت ، 7 منطقه و 3 نیم ایالت می باشد. بی شك كشورهائی به مانند سوئیس بلای جان كشورهائی به مانند ایران كه وجود میلیونها انسان ترك را كتمان می كنند می باشد.
هندوستان یكی از خاص ترین كشورها از لحاظ چند زبانگی می باشد. هندوستان دارای 2 زبان بزرگ كه هر كدام دارای هزاران لهجه می باشد تعریف می گردد. در هندوستان 1652 زبان و لهجه مورد تكلم واقع شده، دارای سه الفبای لاتین، عربی، الفبای آسیای غربی و 23 زبان رسمی مورد قبول دولت هندوستان می باشد. زبان رابط بین مردم هندوستان زبان هندی و انگلیسی می باشد. در سریلانكا 3 زبان رسمی تامیل، انگلیسی و سریلنكائی وجود دارد.
همانطور كه در مقاله كوتاه فوق نیز مشاهده فرمودید قبول، رسمیت یافتن، فراهم ساختن زیرساخت های بسط و حفط و ... زبانها، ائتنیك ها و دین های مختلف امروزه در جوامع چند ملیتی بسیاری به عنوان قانون ناگریز گسترش دمكراسی و عدم دیكتاتوری اكثریت بر اقلیت تلقی شده و به اجرا گذاشته می شود. متاسفانه میلیونها ترك و دیگر غیرفارس زبانان اكنون در ایران در حال تثبیت هویت خویش اند، گرچه كه سالهاست زبان این گروههای ائتنیكی دیگر تنها زبان نبوده و مبدل به حركتهای سیاسی جذابی برای اجتماعات خویش گشته اند و دیگر نمی توان تنها با رسمی نمودن زبان این ائتنیك ها خواسته ها و نیازهای جوامع مذكور را پاسخ داد.
 
اومود اورمولو
منبع : ماكولو  • [ ]

free counters

کد موزیک